اجاره یا خرید ؟

اجاره یا خرید ؟
علیرضا واحدیی

اجاره یا خرید ؟

خانه اجاره کنیم یا بخریم؟ (به همراه نکات اجاره نشینی که باید بدانید)


خرید خانه یا اجاره خانه؟ 


اجاره خانه یا خرید خانه می تواند برای هرکسی چالش بزرگی باشد. در این مقاله به شما کمک می کنیم که با دانستن نکات مهمی در مورد اجاره خانه یا خرید آن، انتخاب بهتری داشته باشید. پس اگر شما نیز در این دو راهی هستید با ما همراه باشید.

آیا اجاره خانه سود بیشتری دارد یا خرید خانه؟؟
پاسخ به این سوال ساده نیست. زیرا این امر به شرایط شخصی فرد و شرایط فعلی بازار خرید و فروش خانه و مسکن برمی گردد.

با توجه به وام ها و تسهیلات خرید مسکن، شاید افراد خرید ملک را با صرفه تر از اجاره خانه در نظر بگیرند. اما در واقع هریک از این دو راه مزایا و معایب خاص خود را دارند. بنابراین، چون ما شرایط شخصی شما را نمی دانیم،  در عوض، تارا ملک در این مقاله به شما کمک می کند که تصمیم گیری راحت تری برای خرید یا اجاره خانه داشته باشید.

خرید خانه

شما برای آینده خود سرمایه گذاری می کنید
اگر صاحب خانه خود هستید یا حتی خانه ای را با وام مسکن تهیه کرده اید، باز هم دارایی ارزشمندی است، زیرا با پایان وام، شما مالک خانه هستید و نه تنها می توانید از وام های مسکن استفاده کنید بلکه از طریق اجاره یا رهن این ملک می تونید منبع درآمدی نیز داشته باشید.

(برای مطالعه در رابطه با وام و تسهیلات آپارتمان این مقاله را بخوانید)

آزادی
اگر خانه متعلق به شما باشد، می توانید آنچه را که دوست دارید در خانه پیاده سازی کنید (البته مطابق با قوانین شهرداری).  همچنین شما می توانید خودتان مستقیما با هر گونه مسائل مربوط به اموال و موارد ملک مواجه شوید و مجبور نیستید با صاحبخانه مقابله کنید.

نظم و انضباط و تجربه
فرایند خرید خانه می تواند برای هرکسی یک چالش باشد، اما هنگامی که شما آن را یک بار انجام دادید، روند برای خرید های آینده شبیه همین روند است پس می تونید در خریدهای آینده موفق تر عمل کنید.

جامعه
در جامعه ایران اصولا طرز فکر افراد به این صورت است که افرادی که صاحب خانه هستند، عموما افرادی با تمکن مالی بهتر و موقعیت اجتماعی بالاتر هستند درحالی که شاید در برخی موارد این موضوع درست باشد اما همیشه صادق نیست. ولی دید اجتماع به این موضوع به این صورت است. پس اگر بودجه کافی دارید این مورد را هم در نظر بگیرید.

اجاره خانه

انعطاف پذیری
اگر بودجه کافی داشته باشید، اجاره خانه به شما این امکان را می دهد که هر جایی که دوست دارید برای مدت زمانی زندگی کنید. شما حتی می توانید برای امتحان، قبل از اینکه ملکی را خریداری کنید مدتی در آن به صورت اجاره ای زندگی کنید و ملک و منطقه مورد نظر را قبل از خرید کاملا بررسی کنید.

آزاد از مسئولیت های مالی
شما به عنوان یک مستاجر نیازی به نگرانی در رابطه با نوسانات خرید و فروش مسکن ندارید، درست است که باید ماهیانه مبلغی را بپردازید اما نگرانی های بزرگتری مثل پرداخت وام مسکن یا از این قبیل موارد ندارید.

بدون هزینه نگهداری
هنگامی که یک خانه را اجاره می کنید، هزینه نگهداری، تعمیرات و هزینه های ملک بر عهده ی صاحب ملک است و شما مسئولیتی در این هزینه ها نخواهید داشت( مگر در صورت خسارت زدن به ملک یا ذکر شدن موردی در قرارداد اجاره)

مراحل و چالش های اجاره نشینی: (قبل از اجاره خانه بخوانید)
 

حال اگر قصد اجاره خانه را دارید، در این قسمت به نکات مهمی در رابطه با اجاره خانه یا هر ملک دیگری می پردازیم که توصیه می کنیم حتما مطالعه کنید.

بیشتر ما حداقل یک بار زندگی در خانه اجاره ای را تجربه کرده ایم یا برای مسافرت های کوتاه به اجاره ویلا و خانه روی آورده ایم. اگر چه اجاره نشینی ممکن است فرآیند کوتاه مدتی باشد اما می تواند تجربه ای خوب یا بد برای ما رقم بزند.

هنگامی که بحث به اجاره خانه می رسد، مستاجران با چالش های زیادی مواجه اند، همانطور که کسانی که قصد خرید خانه یا هر ملک دیگری را دارند با آن مواجه اند. به همین منظور مهم است که از تمامی مشکلات و چالش های مسیر اجاره خانه مطلع باشید

نکته ای که باید حتما در نظر بگیرید این است که، قرارداد اجاره یک سند قانونی است، که صاحب ملک می تواند در رابطه با تمامی موارد ذکر شده در آن اقدامات قانونی علیه شما انجام دهد. پس با دقت کامل آن را مطالعه کنید و اگر با موردی مشکل دارید حتما قبل از امضای قرارداد به صاحب ملک اطلاع دهید.


تحقیق برای اجاره خانه
قبل از اینکه شروع به پیدا کردن ملک برای اجاره کنید، بودجه ای که می توانید هزینه کنید را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که تنها هزینه اجاره ماهانه نیست و پول رهن یا هزینه های پنهان را نیز در نظر بگیرید و سپس به بررسی منطقه و محل مورد نظر بپردازید. 

هزینه های پنهان در اجاره خانه
هزینه های پنهان هزینه های هستند که ممکن است آن ها را به هر دلیلی فراموش کنید مثل هزینه کمیسیون مشاور املاک، هزینه جابه جایی و ... . پس این هزینه ها را نیز در بودجه ی کامل خود برای اجاره ملک لحاظ کنید

شرایط و ضوابط برای اجاره خانه
همانطور که ذکر کردیم، شما باید حتما در جریان قرارداد اجاره باشید و مسئولیت عواملی مثل هزینه تعمیرات و نگهداری ملک باید واضحا مشخص شود. (که آیا این هزینه ها بر عهده ی مالک است یا مستاجر؟)

نگهداری اموال در خانه اجاره ای
اگر مشخص کردید که هزینه های نگهداری ملک اجاره ای بر عهده ی مالک است، باید وی را در صورت نیاز در جریان هزینه های ملک قرار دهید. علاوه بر این، سیستم گرمایشی، سرمایشی و سایر امکانات ملک که در قرارداد ذکر شده اند نیز باید کاملا در اختبار شما قرار گیرند.

هزینه های بازسازی خانه اجاره ای
اگر هزینه برای تعمیرات ساختمان انجام داده اید باید حتما آن هزینه را از مالک دریافت کنید.

قرارداد اجاره یک سند قانونی است، که صاحب ملک می تواند در رابطه با تمامی موارد ذکر شده در آن اقدامات قانونی علیه شما انجام دهد. پس با دقت کامل آن را مطالعه کنید و اگر با موردی مشکل دارید حتما قبل از امضای قرارداد به صاحب ملک اطلاع دهید.

 بند قرارداد اجاره
حتما اطمینان حاصل کنید که برای فسخ قرارداد اجاره (چه از طرف مستاجر و چه از طرف مالک) مدت زمان معقولی تعیین شود. زیرا در غیر این صورت، اگر قرارداد اجاره توسط مالک فسخ شود و خسارت آن، که در قرارداد ذکر شده است پرداخت شود، مالک می تواند از شما بخواهد که ظرف یک هفته ملک را تخلیه کنید. پس این زمان را حتما در قرارداد اجاره ذکر کنید.

نقل مکان به خانه اجاره ای
پس از لحاظ کردن تمامی نکات ذکر شده می توانید با خیال راحت به خانه دلخواه نقل مکان کنید. در بدو ورود از دیوار ها و کلیت خانه حتما فیلم یا عکسی تهیه کنید که در هنگام تخلیه ملک به وسیله ان بتوانید عدم خسارت به ملک را ثابت کنید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی مطالب

برترین مطالب این ماه

برچسب ها

تارا تارا ملک اصطلاحات حقوقی ملک خرید فروش رهن اجاره بنچاق مبایعه نامه قولنامه تفکیک جرایم سرقت کلاهبرداری خیانت در امانت اموال منقول اموال غیرمنقول اصطلاحات حقوقی چک مفقودشدن چک بازپرس دادیار دوربین دوربین مداربسته قولنامه سندقولنامه ای نکات مهم و توصیه ها مشاور املاک مشاوراملاک چک قولنامه عقدبیع آثار حقوقی اقساط بانکی قسط بانک ضامن سوال حقوقی سندملکی خرید زمین فسخ معامله خسارت کارگاه سوال حقوقی حقوق کارگر سوال حقوقی تخلفات ساختمانی جریمه عوارضات متعلقه تخریب کارگر بیمه بیمه کارگر سوال حقوقی معامله اقاله تاراملک قانون مجازات اسلامی استعلام ضرورت استعلام معامله بازداشت موقت تاراملک تملک آپارتمان ها تاراملک بدهی حد مجاز بدهی پول شویی قانون پول شویی تاراملک پرسش حقوقی پاسخ حقوقی پرسش و پاسخ حقوقی تاراملک ملک قولنامه ایی بدهی بدهکار طلب طلبکار ملک وقفی تاریخ در اسناد ملی شدن اراضی وصیت نامه تسهیلات تسهیلات مسکن مالک بدهکار چک چک کیفری آسانسور آپارتمان مالک مستاجر تخلیه مناقصه وثیقه ملکی نکته نکته حقوقی معامله معامله صوری نکته حقوقی مفقود شدن سند گم شدن سند مدیرساختمان فروشنده ی مجنون عقدمعامله نکات حقوقی تاراملک صلح باطل شراکت توصیه های امنیتی اجاره و تحویل غیرمنقول تبعی کمیسیون شهرداری موجر مستاجر بازداشت دوربین مسکن حقوق ملک مزاحمت سروصدا مشاغل مجاز پارکینگ ملک موقوفی وقفی املاک وقفی نکات مهم خرید ملک معامله ملک در بنگه خرید ویلا در شمال نکات کاربردی سرقفلی کسب تجارت صلح صلح عمری تاراملک قرارداد شهرداری ماده 100 تغییر کاربری زمین زراعی سرقفلی مجازات تجاوز به ملک شخصی مالکیت حق مالکیت سند تراکم ساختمان تراکم ساختمانی حریم لوله گاز ارتفاع مجاز مساحت مجاز طبقه مساحت ساختمان بتن بتن ریزی پنجره ساختمان پنجره دوجداره مجوز ساخت پایان کار احداث پارکینگ سرقفلی حق سرقفلی تجاری اصطلاحات ملکی مالیات مالیات برمعاملات مالیات مالیات بر ارث مالیات بر درامد املاک کد رهگیری سندمالکیت رهن کامل اجاره اجاره بدون ودیعه اجاره خرید طرح هادی